Topografinis planas liaudyje dar vadinama: topografinė nuotrauka ar toponuotrauka.
Topografinis planas – tai planas, kuriame pavaizduota detali vietovės situacija, požeminės ir antžeminės komunikacijos. Šiame plane detaliai vaizduojami gyvenamieji ar/ir negyvenamieji objektai, medžiai, kontūrai ir pan.
Topografiniai planai reikalingi, projektuojant pastatus, statinius ar inžinerinius tinklus, keičiant žemės naudojimo paskirtį ar atliekant projektus.
Geodezinė (kontrolinė) nuotrauka: Pastačius naują pastatą (statinį), nutiesus naujus ar rekonstravus senus požeminius inžinerinius tinklus yra privaloma sudaryti šių tinklų geodezinę nuotrauką ir ją suderinti su savivaldybe. Geodezinė nuotrauka yra daroma tam, kad būtų galima patikrinti ar faktiškai pastatyta požeminė komunikacija arba pastatas (statinys) atitinka projektinėje dokumentacijoje suprojektuotus sprendinius t.y. ar nėra nukrypimo nuo techninio projekto.
Jeigu tektų vėliau toje pačioje vietovėje vykdyti kitus statybos darbus, pagal geodezinę nuotrauką yra surenkami visi duomenys apie toje vietoje esančius požeminius inžinerinius tinklus, kad statybos metu išvengti jų pažeidimų. Taip pat geodezinė nuotrauka reikalinga tam, kad požemines komunikacijas eksploatuojančios organizacijos galėtų įteisinti, aptarnauti ir prižiūrėti inžinerinius tinklus už kuriuos yra atsakingi. Geodezinės nuotraukos yra topografinės nuotraukos sudedamoji dalis.
Geodezinė nuotrauka galioja neribotą laiką t.y. tol kol nėra atliekamų esminių rekonstrukcijos ar statybos darbų.
Prieš pradedant vykdyti pastatų, statinių arba inžinerinių tinklų statybą, geodezininkas atlieka statomų objektų nužymėjimą (pažymėjimą) vietovėje. Po atlikto statomų inžinerinių statinių nužymėjimo vietovėje pagal geodezininko ir užsakovo susitarimą gali būti surašomas nužymėjimo aktas ir sudaroma nužymėjimo schema, kurią pasirašo kvalifikuotas geodezininkas ir perduoda užsakovui. Taip pat geodezininkas pagal susitarimą su užsakovu pasirašo statybos žurnale. Nužymėjimo akte trumpai aprašoma kas buvo nužymėta ir kokiu projektu vadovaujantis atliktas statomų inžinerinių tinklų nužymėjimas.
Naujai statomų inžinerinių statinių nužymėjimas reikalingas tam, kad statybos metu būtų laikomasi statybos projekte suprojektuotų sprendinių ir nebūtų nukrypstama nuo projekto. Pvz. žemės sklypo savininkas nusiperka žemės sklypą statyti namui. Sklypas randasi naujai formuojamame gyvenamųjų namų kvartale. Aplinkui kol kas plyti tik laukai. Kad žemės sklypo savininkas žinotų ir galėtų parodyti statybininkams kur yra jo sklypo ribos bei kur turėtų būti pastatytas jo namas, pasisamdo geodezininką, kad atstatytų ( patikslintų ) sklypo ribas bei atliktų namo nužymėjimą ir kitų aktualių charakteringų taškų nužymėjimą t.y. iš brėžinio projektinius sprendinius perkeltų į vietovę ( pvz. inžinerinių tinklų, šulinių, pastato ašių, sklypo ribų).
Vėliau pagal nužymėjimą yra vykdomi įvairūs statybos darbai, o juos pabaigus yra kontroliuojama ar nėra nukrypimo nuo projekte suprojektuotų sprendinių. Jeigu randami ženklūs nuokrypiai, priklausomai nuo jų pobūdžio arba turi būti iš naujo perdaromas projektas arba statiniai griaunami ir perstatomo iš naujo.
Inžinerinio statinio išilginis profilis - tai inžinerinio statinio ašies projekcija vertikalioje plokštumoje.
Niveliacija - tai žemės paviršiaus taškų aukščio nustatymas.
Geometrinis niveliavimas– tai vienas iš tiksliausių ir statybinėje praktikoje labiausiai paplitusių niveliavimo būdų. Jis pagrįstas horizontalaus spindulio projektavimu į matuokles, pastatytas niveliavimo taškuose.